CategoriesKĺby

Radosť z pohybu

Radosť z pohybu

PRAVIDELNÝ POHYB A ZMYSLUPLNÁ VÝŽIVA PROTI BOLESTIVÝM KĹBOM, PÁDOM, ZLOMENINÁM A OSTEOPORÓZE

Čím skôr začneme s pravidelným pohybom a stravou zameranou na regeneráciu pohybového aparátu, tým je väčšia šanca, že budeme patriť k tej skupine seniorov, ktorá je napriek veku pohyblivá a nepocíti negatíva bolesti z pohybu.

 

Vo veku 65 rokov už každý tretí človek pozná, čo sú bolesti kĺbov, najmä v oblasti bedier, kolien a rúk. Príčinou týchto bolestí je zvyčajne osteoartritída, ale v zriedkavých prípadoch to môže byť aj reumatoidná artritída (RA). Ľudovo sa obidve ochorenia kĺbov často označujú ako „reumatizmus“.

 

Pre seniorov sú nepríjemné následky oboch ochorení, a to okrem zníženej mobility aj zvýšené riziko vzniku osteoporózy s následným zvýšeným výskytom pádov vedúcich k zlomeninám.

Preventívne so stúpajúcim vekom, ale najmä u ľudí s artrózou alebo reumatoidnou artritídou, odporúčame tri jednoduché opatrenia na podporu zdravia kostí a svalov, a tým na predchádzanie bolestiam, pádom a zlomeninám kostí:

 

1. Bielkoviny a vápnik

2. Vitamín D 800 IU denne

3. Pohyb

Výživa bohatá na vysokohodnotné bielkoviny a vápnik: Bielkoviny a peptidy (enzymaticky poštiepané bielkoviny) sú dôležitými stavebnými kameňmi našich svalov a kostí. Dostatočný príjem vápnika a kvalitných bielkovín s vysokou biologickou hodnotou sa dá dosiahnuť odborne zloženou stravou. Podľa dnešných odporúčaní pre dobré zdravie kostí a svalov by starší ľudia mali konzumovať 1 g proteínu na kilogram telesnej hmotnosti denne, plus 1000 mg vápnika denne. Napríklad mliečne výrobky poskytujú vápnik a vysoko kvalitné bielkoviny. 

 

Z AONE Orthocare výrobkov odporúčame pre výživu kostí a zubov Calcipep, v ktorom je zdrojom bielkoviny enzýmami predtrávená srvátková bielkovina s extrémne rýchlou vstrebateľnosťou a zdrojom vápnika sú práškové vaječné škrupiny obsahujúce aj dôležitý fosfor (odporučame vždy brať spolu s D3K2 Ortho Vitamins). Orthocollagen, ktorý obsahuje kolagénne peptidy, dôležité mikronutrienty a vitamíny je určený na regeneráciu šliach a kĺbov. Joint Flex, účinná dodatková výživa pre kĺby zložená z klinicky testovaných komponentv (glukozamín, MSM, chondroitinsulfát, kolagén, vitamín C, E atď).

Vitamín D: 

Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika z čreva, čím šetrí vápnik a má tiež priamy posilňujúci účinok na svaly. Pri užívaní odporúčanej dávky 800 IU / deň dochádza k preukázanému zníženiu pádov a zlomenín bedier o 30 percent. Na rozdiel od vápnika je ťažké zabezpečiť primerané doplňovanie vitamínu D bez doplnkov výživy, pretože produkcia vitamínu D v pokožke prostredníctvom slnečného žiarenia závisí od ročného obdobia, opaľovania a veku (klesá s vekom asi 4-násobne). Zdroje vitamínu D v strave sú vzácne (museli by sme jesť dve porcie tuk obsahujúcich rýb alebo dvadsať vajec denne, aby sme dosiahli 800 IU). 


To sa odráža v rozšírenom nedostatku vitamínu D v populácii. Odhaduje sa, že dnes je okolo 50% ľudí všetkých vekových skupín, a najmä ľudí vo veku 65 a viac rokov, ktorí trpia na nedostatok vitamínu D. Z AONE Orthocare výrobkov odporúčame D3K2 Ortho Vitamins, kde vitamín D3 je rozpustený v MCT oleji a inkorporovaný do polysacharidového mátrixu. Vitamín K2 zabezpečuje správne uloženie aktivovaného vápnika do kostí a zubov. Formulácia sa vyznačuje vysokou dostupnosťou vitamínov pre organizmus.

Pohyb ako centrálna stimulácia štruktúry kostí.

Ten, kto sa nepohybuje a nezaťažuje svoj pohybový aparát, ho nevedomo odbúrava. Pohyb je navyše cenný pre udržanie celkového zdravia a pre podporu svalovej sily. Rovnako ako vitamín D, aj pohyb a cvičenie má pozitívny vplyv na zdravie kostí a svalov. Je to efektívny tím v prevencii zlomenín kostí. Tí, ktorí sa pohybovali viac, majú lepšiu hustotu kostí, silnejšie svalstvo, menej padajú, a preto majú aj nižšie riziko zlomenín kostí. 

 

Obzvlášť odporúčaná je chôdza, plávanie alebo jazda na bicykli. Vo veľkej skupinovejj štúdii mali ženy, ktoré chodili asi štyri hodiny týždenne (svižná chôdza), 40-percentné zníženie rizika zlomenín bedier. Poozitívny vplyv tréningu sily a rovnováhy u starších ľudí bol dokázaný v mnohých klinických štúdiách. 

 

Tieto štúdie naznačujú zlepšenie hustoty a funkcie kostí ako aj zníženie rizika pádu o 25 až 50 percent. Za týmto účelom môžu byť pohybové návody na posilnenie kostí a svalov ľahko integrované do každodenného života, napríklad použitie schodov namiesto výťahu, čistením zubov na jednej nohe (držte sa jednou rukou!) atď.

Začať nikdy nie je neskoro! 

Odporúčané tri jednoduché preventívne opatrenia budú prínosom pre zdravie Vašich kostí, kĺbov a svalov.

Essentia, s.r.o. sa takmer 20 rokov zaoberá výživou pohybového aparátu u vrcholových športovcov. Skúsenosti z vrcholového športu, kde je pohybový aparát extremne namáhaný, boli premietnuté do radu vysokohodnotných AONE Orthocare produktov, ktoré sú cielené na staršie generácie, kde vysoká funkčnosť výrobkov, založená na adekvátnom obsahu kvalitných regeneračných a zápaly zmierňujúcich látok je nevyhnutná. 

Produkty si môžete objednať všetkými spôsobmi. Písomne na adrese ESSENTIA, s.r.o., Veľký Grob 480, 925 27 Veľký Grob. Telefonicky na +421 908 797 567, email: essentia@essentia.sk, alebo na našom eshope.